niedziela, 6 lipca 2014

BERLIN CZESC 3 :) TYM RAZEM OGRODY SWIATA :) OGRODY CZESC 1. OGROD Ogród orientalny,Ogród chiński

Gärten der Welt (pol. Ogrody Świata) w Parku Wypoczynkowym (niem. Erholungspark Marzahn) - ogród botaniczny w Berlinie, w dzielnicy Marzahn. Obecnie znajduje się pod zarządem spółki Grün Berlin GmbH (pol. "Zielony Berlin"). Cały ogród zajmuje powierzchnię 21 hektarów

Gärten der Welt został otwarty 9 maja 1987 roku z okazji 750-lecia Berlina[1], lecz dopiero jesienią 2000 roku zaczął przypominać ogród botaniczny, gdy otwarto w nim pierwszy z nich: ogród chiński. Później powstawały dalsze ogrody z całego świata:[2] japoński, balijski, koreański, marokański, chrześcijański, włoski oraz ogród Karla Förstera. Każdy z tych ogrodów odzwierciedla styl, architekturę, roślinność oraz klimat danego regionu (z tego względu ogród balijski znajduje się w szklarni). W parku znajduje się także labirynt zbudowany z żywopłotu.

Wstęp do Gärten der Welt jest płatny.

Ogrody Świata znajdującą się na terenie olbrzymiego parku wypoczynkowego (Erholungspark Marzahn) w dzielnicy Marzahn i są najpopularniejszym miejscem jednodniowych wypadów Berlińczyków na łono natury. Park otwarty został w 1987 r., z okazji 750-lecia niemieckiej stolicy.

21 hektarów parku zostało podzielonych jest na sektory, które charakteryzują się różnorodnością stylu ogrodowego. Tu rośliny kwitną prawie przez cały rok.

Znajdziemy tutaj ogród w stylu chińskim (27.000 m²) nazwany Ogrodami Księżycowymi. Jest to największy na świecie chiński park poza granicami Państwa Środka!

Odwiedzający mogą również zobaczyć ogród w stylu japońskim (2.700 m²), balijskim - nazwany Ogrodem Trzech Harmonii (500 m²), orientalnym (wersja arabska) (6.100 m²), koreańskim - reklamujący Seoul (4.000 m²).

Można też się "pobawić" w Angielskim Labiryncie roślinnym (1.800 m²), albo odwiedzić czasy włoskiego Odrodzenia (3.000 m²).







Ogród chińskI

 Ogród Chiński (Chinesischer Garten) jest największym tego typu założeniem w Europie (2,7 ha). Prace rozpoczęły się w 1997 roku, wg planów Pekińskiego Instytutu Klasycznej Architektury Ogrodowej. W 100 kontenerach przesłano drogą morską z Chin do Berlina drewno, kamienie, rzeźby i meble. Centrum ogrodu stanowi niewielkie jezioro, wokół którego skupione są pawilony, pagody, mosty, murki i rzeźby. Wszechobecne chryzantemy, magnolie i bambusy potęgują wrażenia odwiedzających, które można jeszcze pogłębić w Pawilonie Herbaty (Teehaus) przy degustacji tego najbardziej znanego chińskiego napoju.




























Ogród orientalny















moge prosic o komentarze pod ostatnia notka :)  http://fotografia-aniulki.blogspot.com/search?updated-max=2014-07-05T19:04:00%2B02:00&max-results=1&start=1&by-date=false




3 komentarze: