piątek, 1 stycznia 2016

Witajcie w 2016 roku :)


hej

Jak tam po Sylwku ? :)




W tam tym roku byłam również w Brandenburgu oraz w Niederfinów  tutaj parę fotek :


Brandenburg an der Havel (powszechnie stosowna jest również forma skrócona Brandenburg; pol. hist. Branibórlub Branibórz) – miasto na prawach powiatu w Niemczech w kraju związkowym Brandenburgia, położone nad rzeką Hawelą.

 Pierwotnie słowiańska Brenna, gród plemienia Stodoran, od 948 roku z przerwami siedziba biskupstwa. W latach 11541157 gród księcia Jaksy z Kopanicy, lennika Polski. Od 1157 roku centrum Brandenburgii, w drugiej połowie XII wieku stolica Marchii Brandenburskiej (Północnej), z czasem utracił znaczenie na rzecz Berlina. Od 1881 roku należy do rejencji rejencji poczdamskiej w prowincji Brandenburgia.



 Wracając z Brandenburga   pojechaliśmy do Berlina  zobaczyć  Brame Brandenburską :) Dla mnie to żadna nowość. Bo Berlinie byłam kilka razy :)  .Lubię tam jezdzić  .Mogłabym tam mieszkać :)  Uwielbiam Berlin :)




Guben Gubin Neuzelle 

 

 



  na przejściu Granicznym


Gubin (niem. Guben, dolnołuż. Gubin) – miasto i gmina w województwie lubuskim, w powiecie krośnieńskim, na prawym brzegu Nysy Łużyckiej, nad Lubszą. Gubin leży w polskiej części Dolnych Łużyc, na granicy z Niemcami i do 1945 roku było wschodnią częścią miasta Guben.
Zlokalizowane było tutaj drogowe i kolejowe przejście graniczne. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa zielonogórskiego 

 

 

 

 Ruiny kościoła farnego


 

  Wieża Bramy Ostrowskiej

 Wyspa teatralna – do 1671 roku nazywana Ostrowem Mieszczańskim, zaś po 1671 roku Wyspą Strzelniczą. Na wyspie od XVI wieku znajdowała się mała strzelnica Bractwa Strzeleckiego, lecz ze względu na zły stan techniczny w 1666 roku rozebrano ją. Dopiero w 1793 roku powstała następna strzelnica i przetrwała do 1873 roku. Za sprawą starosty oraz pewnego piekarza Augusta Heinze w połowie XIX wieku park na wyspie stał się chlubą Gubina. Spacerował po nim w czerwcu 1844 roku król pruski Fryderyk Wilhelm IV. Bractwo strzeleckie sprzedało wyspę 20 lutego 1873 roku nowo powstałej spółce akcyjnej

 


Neuzelle (pol. hist. Sławin[1]) - miejscowość i gmina w Niemczech, w kraju związkowym Brandenburgia, w powiecie Oder-Spree, siedziba urzędu Neuzelle. Położona jest na południe od Frankfurtu nad Odrą. Według danych z 31 grudnia 2008 liczy 4 539 mieszkańców. Sama miejscowość Neuzelle liczy ok. 2 000 mieszkańców.
Zabytki gminy to kościół klasztorny należący niegdyś do cystersów oraz browar, także należący kiedyś do klasztoru, w którym wytwarza się m.in. słynne ciemne piwo "Schwarzer Abt".


 nie daleko Klasztoru :)













 Klasztor Neuzelle (niem. Kloster Neuzelle, łac. Nova Cella, dolnołuż. kloštaŕ Nowa Cala) – dawne opactwo Cystersów znajdujące się w miejscowości Neuzelle w Niemczech na terenie Łużyc Dolnych, na południe od Frankfurtem nad Odrą w pobliżu granicy z Polską. Zespół klasztorny w obecnej postaci składa się z kościoła, zabudowań klasztornych, a także oranżerii i browaru. Kościół wraz z bogatym wystrojem wnętrza uchodzi za cenny przykład sztuki barokowej na terenie kraju związkowego Brandenburgia.




 Klasztor został założony 12 października 1268 przez margrabiego Miśni Henryka III jako świadectwo pamięci o jego zmarłej żonie Agnieszce. Zakonników sprowadzono z klasztoru Altzella w Saksonii, stąd nazwa. Kompleks klasztorny wzniesiono z cegły pomiędzy 1300–1330. Kościół klasztorny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny powstał w formie trójnawowej hali w stylu wczesnogotyckim. W dobie średniowiecza mnisi z Neuzelle mieli duże majątki ziemskie. W samych Łużycach Dolnych do klasztoru Neuzelle należało ponad 30 wsi, oprócz tego mieli majątki na terenie sąsiedniej Marchii Brandenburskiej. Ponadto do Cystersów z Neuzelle należało dawne miasto Fürstenberg (obecnie Eisenhüttenstadt).




 Kościół klasztorny w Neuzelle jest wysoką trójnawową halą z wydzielonym półkoliście zamkniętym prezbiterium oraz trójosiową fasadą z wysoką wieżą pośrodku. Po odbudowie kościoła po wojnie trzydziestoletniej nadano świątyni barokowy charakter. Przestrzenne pozbawione dawnych podziałów architektonicznych wnętrze w swoim kształcie odnosi się do barokowych świątyń południowych Niemiec i Czech wzniesionych zgodnie z ideami kontrreformacji







Do opactwa cysterskiego należał również browar (Neuzeller Klosterbräu) znany już od XII w. Swoją produkcję wznowił w 1992 po zakupie nieużywanego budynku przez Helmuta Fritsche. Znany jest z piwa Anti-Aging-Bier. Ponadto browar produkuje inne piwa takie jak Schwarzbier, Pilsner czy Bock.





4 komentarze:

  1. Piękne miasteczko Gubin o ,którym wcześniej nie słyszałam. Interesujące są też fotografię przedstawiające inne zabytki. Patrząc na nie aż chce się tam pojechać i zobaczyć to na własne oczy. Mnie one przekonały aby w przyszłości to wszystko zwiedzić. Wszystkiego Dobrego W Nowym Roku 2016. Oby był pełny pięknych i niezapomnianych chwil godnych uwiecznienia. Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Ale pięknie :) chociaż po zdjęciach to bardziej na Wielkanoc wygląda niż na Sylwestra ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hej :)
      Dzieki za odwiedziny i komcia. Te zdjęcia zostały zrobione kwiecień -maj 2015 :)
      Pozdro

      Usuń